در حال بارگذاری ...

  • 02634025162
  • 02634025194
  • 02691010112
  • 09034454666
طراحی سایت در کرج

آموزش رفع خطای 500 در وردپرس

آموزش رفع خطای 500 در وردپرس

آموزش رفع خطای 500 در وردپرس

هنگام کار با وردپرس در روز ممکن است با خطاهای رایجی در وردپرس روبرو شویم اما جای هیچ نگرانی نیست، چون هر خطایی در وردپرس راه حل خودش را دارد و به سادگی هم در دسترس است.

خب یکی از خطاهای رایج وردپرس که امروز قصد داریم آموزش رفع این خطا رو به شما عزیزان رایان وب نوری آموزش دهیم خطای 500 (HTTP 500 Internal Server) است که با دیدن آن ممکن است که ترس شما را بردارد که وای سایت من رفت رو هوا و از دست رفت.

اما نگران نباشید. در این آموزش قصد داریم شما رو با این خطا آشنا کنیم و همینطور راه حل رفع آن را به شما آموزش دهیم.

خطای 500 در وردپرس چگونه رخ میدهد؟

خطای 500 در وردپرس موقعی رخ خواهد داد که پروتکل http وجود نداشته باشد و به قولی یافت نشود. واضح تر اینکه سرور به درخواست http پاسخ میدهد اما نمیتواند آنرا بازیابی کند، به همین دلیل با خطای 500 در وردپرس مواجه می شویم.

این به این معنا است که سرور با مشکل روبرو است، البته اینجا این نکته را باید خدمت شما عزیزان ذکر کنم که این خطا فقط مختص به وردپرس نیست و در بقیه سیستم های سایت سایز نیز امکان رخ دادن این خطا است.

خب  اینجا هستیم تا در  اولین اقدام دلایل رخ دادن خطای 500 در وردپرس رابررسی کنیم و بعد از آن به بررسی راه حل های آن بپردازیم، زیرا برای هر  خطایی بهتر است اول دلیل رخ دادن آن را پیدا کنیم و سپس به رفع آن خطا  اقدام کنیم. به اینصورت ارتباط بهتری با آن برقرار میکنیم برای رفع خطا.

دلیل رخ دادن خطای 500 در وردپرس چیست؟

خطای 500

خطای 500 یک خطای عمومی در سرور است،بر خلاف تصور اکثر افراد ایجاد خطای 500 در وردپرس یک اتفاق خوب است زیرا به شما نشان میدهد که سرور دچار محدودیت شده است.

در این آین آموزش به شما میگوییم که این خطا از سمت کدام بخش ها است و چگونه حل میشود.

1- وجود خطا در فایل htaccess.

اولین موردی که در بروز این خطا به آن شک می کنیم همین فایل htaccess. است.

خب به شما هم پیشنهاد میکنیم که در همین ابتدا به سراغ این فایل بروید. اضافه شدن یک کاراکتر اضافی به فایل htaccess. می تواند باعث بروز خطای 500 در وردپرس شود. در این مواقع باید سعی کنید فایل htaccess. جدیدی بسازید.

برای ساخت آن کافیست فایل فعلی را حذف نمائید، بعد از آن به قسمت های پیوند های یکتا بروید و بر روی ذخیره تغییرات کلیک کنید تا مجددا ساخته شود.

2- وجود خطا در فایل wp-config.php

زمانی که دستور یا کدی در این فایل ایجاد شود، ممکن است با خطای ۵۰۰ در وردپرس مواجه شوید. با مشاهده error logs می‌توانید خطای موجود در این فایل را یافته و به حال آن بپردازید. چنانچه از بخش error logs نمی‌توانید کاری کنید، به راحتی با مراجعه به فایل wp-config.php می‌توانید کدهای ناشناخته را حذف کنید. (البته اگر به این فایل و کدها مسلط هستید).

۳- مجوزهای ناقص پرونده

اگر یک اسکریپت php باید در یک فولدر قرار گیرد اما امکان اجرای php را ندارد، شما را با خطای ۵۰۰ در وردپرس رو به رو می‌کند. این مشکل به راحتی با تغییر سطح دسترسی و مجوز آن پوشه حل می‌شود. این مورد در هاست و با تغییر سطح دسترسی امکان‌پذیر است.

۴- وقفه در کار سرور یا اسکریپت

وقفه یا از کار افتادن سرور یا اسکریپتی در سایت مهم‌ترین دلیل به وجود آمدن خطای ۵۰۰ در وردپرس است. معمولا این اتفاق وسط انجام یک فعالیت پیش می‌آید. زمانی که با این مشکل مواجه می‌شوید پیشنهاد می‌شود که بصورت دستی حافظه php را افزایش دهید. این کار در
php.ini ، wp-config.php و htaccess. انجام می‌شود. چنانچه خودتان نتوانستید این کار را انجام دهید به پشتیبانی سرور اطلاع داده تا این مشکل را برایتان برطرف کند.

۵- خطای php

گاهی اوقات خطای ۵۰۰ فقط و فقط در هنگام ورود به پیشخوان وردپرس مشاهده می‌شود. در اینجا ممکن است شوکه شوید که چگونه سایت باز می‌شود اما پیشخوان وردپرس با چنین خطایی مواجه است؟! اینجا یعنی مشکل در حافظه php است. تکلیف چیست؟ باید این حافظه را افزایش دهید و این‌کار با کمک فایل php.ini امکان‌پذیر است. قبلا آموزش افزایش حافظه با php.ini را خدمت شما گفتیم به همین دلیل از توضیحات اضافه پرهیز می‌کنیم و از شما دعوت می‌کنیم به آموزش مربوطه مراجعه کنید تا اگر مشکل شما در این زمینه است، به راحتی آن را در عرض چند ثانیه رفع نمایید.

۶- یک افزونه مخرب

یک افزونه در سایت می‌تواند باعث به وجود آمدن خطای php شود. با غیرفعال کردن آن سعی در خطایابی داشته باشید یا بهترین راه این است که افزونه مشابهی را جایگزین کنید. اما چگونه باید افزونه مخرب را یافت؟ تمامی افزونه‌ها را غیرفعال کنید و سپس یک به یک آن‌ها را فعال کنید تا افزونه مخرب را بیابید. از طرفی می‌توانید در هاست خود با تغییر نام پوشه افزونه‌ها، تمامی آن‌ها را بصورت یک‌جا غیرفعال کنید و بررسی کنید که آیا مشکل از سمت افزونه است یا خیر.

۷- بررسی قالب موجود

گاهی مشکل می‌تواند به دلیل ناسازگاری قالب و مشکلاتی که در آن وجود دارد پیش آید. برای این منظور و اینکه بتوانید مشکل را ریشه‌یابی کنید می‌توانیم غیرفعال کردن قالب را به شما پیشنهاد دهیم. آن را غیرفعال کرده و قالب پیش‌فرض را فعال کنید. اینگونه اگر قالب مورد نظر باعث بروز خطا شده باشد، آن را می‌توان یافت.

۸- نصب مجدد وردپرس

حتما با خواندن تیتر این گزینه، کمی احساس ترس و خطر کرده‌اید! اما جای هیچ گونه نگرانی نیست. منظور ما این نیست که سایت خود را پاک کنید، تنها کافیست یک وردپرس جدید دانلود کرده و دو پوشه wp-content و wp-config.php را از آن حذف کنید. حال پوشه را بصورت فشرده درآورده و بارگذاری نمایید. حال پوشه را از حالت فشرده خارج کنید تا جایگزین موارد قبلی شود.

۹- تنها راه باقی‌مانده: تماس با پشتیبانی هاست

وقتی تمامی موارد بالا را بررسی می‌کنیم و هیچ کدام دلیلی برای خطای ۵۰۰ در وردپرس نیستند، یعنی وقت آن رسیده تا با پشتیبانی هاست خود تماس بگیریم. مشکل را به آن‌ها گزارش دهید تا بررسی کنند. این آخرین راه پیشنهادی ما برای رفع خطای ۵۰۰ در وردپرس است.

رعایت نکات ضروری در رفع خطای ۵۰۰ در وردپرس

 

روش‌هایی که در بالا گفتیم در مورد اتفاقاتی بود که ممکن است سایت وردپرسی با آن مواجه شود و خطای ۵۰۰ در وردپرس را ظاهر کند. حال باید به دنبال راه‌حل‌های قطعی باشیم. نظر شما را به این راه‌حل‌ها جلب می‌کنم.

۱- error logs را چک کنید

چنانچه error logs را در سرور خود فعال کرده باشید، می‌توانید تمامی موارد ایجاد شده در آن را مشاهده کنید. در این فایل تمامی خطاهای موجود را با آدرس و نشانی به شما نشان می‌دهد. فقط کافیست فایل آن را در یک ویرایشگر متنی باز کنید و به دنبال آدرس خطاها بروید. با کمی بررسی و جستجو می‌توانید مشکل اصلی را یافته و حل کنید.

۲- خطاهای اخیر در فایل error logs را بررسی کنید

حال که فایل error logs را پیدا کردید و آن را در ادیتور باز کردید، اسکرول کرده و به انتهای صفحه مراجعه کنید. در انتها خطاهای اخیر را مشاهده می‌کنید.

 

۳- ریشه‌یابی کنید

تا منبع و بخش اصلی که درگیر خطا شده را پیدا نکنیم، نمی‌توانیم مشکل را حل کنیم. پس در درجه اول باید به بررسی منبع و بخش اصلی خطا باشیم. جایی که دچار این مشکل شده است را بیابید و به رفع مشکل آن بپردازید. شاید این مشکل با غیرفعال شدن یک افزونه به راحتی قابل حل باشد که معمولا اینگونه است.

نتیجه گیری

همیشه وقتی با خطایی مواجه می‌شوید، تصمیم بگیرید اول آن را ریشه‌یابی کنید! چرا خطای ۵۰۰ در سایت من مشاهده می‌شود؟
پس از آن به دنبال راه‌حل برای آن بگردید. ۹ مرحله برای ریشه‌یابی و حل خطای ۵۰۰ در وردپرس خدمت شما گفتیم و همچنین سه مرحله که باید به آن توجه شایانی کنید:

  1. بررسی فایل error logs
  2. با کمک inspect element می‌توانید خطاهای سایت را در حالت آنلاین ببینید.
  3. ریشه‌یابی و یافتن منبع خطاها

برای اطلاعات بیشتر در باره خطای 500 از ویکیپدیا دیدن بفرمایید.

یک پاسخ بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.