آشنایی با سئو (سئو چیست)

آشنایی با سئو

سایت سئو نشده مانند فردی است که در داخل یک چاه افتاده و هرچقدر که فریاد میزند کسی صدای او را نمی شنود. خب اگر سایتتان را سئو کنید میتوانید از این چاه عمیق گوگل صدایش را به گوش کاربرانی که به دنبال مطلب شما هستند برسانید.

آشنایی با سئو

خب در مقاله امروز رایان وب نور اول با سئو آشنا میشویم. اینکه سئو چیست و چرا اهمیت دارد مقاله را آغاز میکنیم. سپس می رسیم به تکینک های مختلف سئو مانند: کلاه سفید، کلاه سیاه و کلاه خاکستری و در مورد آنها توضیح خواهیم داد. و در پایان مقاله با سئوی داخلی و خارجی آشنا خواهیم شد. با ما همراه باشید.

آشنایی با سئو

 

بعد از آشنایی با سئو پیشنهاد می کنیم بعد از خواندن این مقاله یا همین حالا چک لیستی از سئو که در پایان برای شما گذاشته ایم را دانلود کنید و در صورت امکان از آن پرینت بگیرید. با این چک لیست می توانید به صورت منظم نکات سئو را انجام داده و بعدا از پایان هر بخش انجام شده آن بخش را در چک لیست علامت گذاری کنید.

چرا سئو اهمیت دارد؟

آشنایی با سئو

سئو چیست؟

اجازه بدهید یک راست به سمت اصل مطلب و تعریفی ساده از سئو (SEO) برویم، کلمه سئو  مخفف کلمه Search Engine Optimization می باشد به معنی: ” بهینه سازی برای موتور های جستجو “

تعریف بهینه سازی برای موتور های جستجو:

به مجموعه ای از تاکتیک ها و دستور العمل ها گفته می شود که اگر به درستی انجام پذیرند منجر به بهتر شدن جایگاه سایت در موتور های جستجو ( مخصوصا گوگل ) و افزایش بازدید از سایت مربوطه و فرستادن بازدید بیشتر می شود.

چرا سئو اهمیت دارد؟

هر روز به تعداد کاربرانی که از طریق موتور جستجو گر گوگل نیازهای خود را جست و جو می کنند اضافه می شود، بر اساس آمار رسمی سایت گوگل روزانه حدود 3.5 میلیارد سرچ در موتور جستجوگر گوگل انجام میگردد. حالا راحت می توانیم درک کنیم که چرا بیل گیتس میگوید: ” اگر کسب و کار شما در اینترنت حضور ندارد، به زودی از صحنه روزگار حذف خواهید شد ” . پس بنابر این کاربران ( مشتریان بالقوه شما ) به گوگل اعتماد خیلی زیادی دارند، حالا ادامه این مبحث را با یک مثال ادامه می دهیم؛

فرض کنین شما یک فروشگاه موبایل دارید و یک وبسایت هم برای خرید و فروش موبایل دارید، بر اساس ابزار های ” اندازه گیری تعداد جستجوی کلمات کلیدی گوگل ” خرید اینترنتی موبایل با عبارات مشابه آن چیزی حدود 8000 جستجو ( Search ) در ماه دارد. این آمار واقعا عالی است، یعنی ماهانه 8000 نفر نیت خرید موبایل را دارند و در اینترنت به دنبال جایگاهی برای خرید موبایل هستند، حتما برای شما بارها پیش آمده است که چیزی را در گوگل سرچ کنید و همانطور که خودتان هم تجربه دیده اید، بیش از 80% کاربران در همان صفحه اول نتایج جستجو جواب خود را پیدا میکنند. خیلی کم پیش آمده که کسی در صفحات دوم و سوم به دنبال جواب خود باشد.

خب اگه سایت شما در صفحات سوم، چهارم (و بالاتر) نتایج جستجو باشد، به ندرت کسی میتواند شما را پیدا کند. در اصل شما 8000 مشتری بالقوه که مستقیما به دنبال شما بوده اند را از دست داده اید.

آشنایی با سئو

سئو فرآیندی است که به گوگل کمک می کند تا سایت شما را بهتر شناسایی کرده، زمینه فعالیت شما را بفهمد و بر اساس کلمات کلیدی مرتبط به سایت شما مثلا همین ” خرید موبایل ” را در صدر نتایج جستجو نشان دهید. در حقیقت سئو به افزایش بازدید سایت شما کمک قابل توجهی می کند.

البته اینجا لازم دانستیم به این نکته اشاره کنیم که گوگل یک موتور جستجو است و واژه موتور هیچ وقت ویژگی انسانی را به ذهن نمی آورد. اما گوگل آنقدر ها هم یک موتور نیست، یعنی آدم ها نمی گذارند که موتور باشد و بر اساس فاکتور هایی صرفا مکانیکی و ماشینی سایتها را رتبه بندی میکند. موتور جستجوی گوگل علاوه بر ربات های خود به رفتار کاربران نیز توجه ویژه ای دارد که در ادامه این مقاله به آنها  خواهیم پرداخت.

انواع تکنیک های سئو و توصیه های لازم برا شما جهت آشنایی با سئو!

بد نیست این را بدانید که متخصصان، تکنیک های سئو را در سه گروه مختلف دسته بندی کرده اند.

  • این گروه ها عبارتند از: سئوی کلاه سفید، سئوی کلاه سیاه و سئوی کلاه خاکستری.

 

سئوی کلاه سفید: ما واقعاً خیلی خوبیم!

 

آشنایی با سئو (سئو چیست)

منظور از سئوی کلاه سفید تکنیک‌هایی است که بر اساس قوانین تعیین شده توسط موتورهای جستجو انجام شده و باعث می‌شوند رتبۀ سایت به‌طور طبیعی در صفحه نتایج گوگل ترفیع پیدا کند.

فرآیند سئوی کله سفید که بهترین و مناسب‌ترین روش سئو است، یک شبه انجام نمی‌شود و نیاز دارد که مدت زمان مشخصی پیوسته و دائما روی سایت خود کار کنید، اما در عوض به اصطلاح یک عمر راحتید، گوگل به شما اعتماد می‌کند و به این راحتی جایگاه شما را به وبسایت دیگری نمی‌دهد.

سئوی کلاه سیاه: ما تظاهر می‌کنیم که خیلی خوبیم!

آشنایی با سئو (سئو چیست)

در مقابل سئوی کلاه سفید، سئوی کلاه سیاه قرار دارد. یعنی چه؟ یعنی برعکس سئوی کلاه سفید، در سئوی کلاه سیاه سعی بر فریب موتور جستجو و دور زدن قوانین آن است.

این روش سئو برعکس روش قبلی خیلی زودتر نتیجه می‌دهد؛ اما تاثیر آن همیشگی نیست و گوگل هم بیکار ننشسته که فریبش بدهید!

گوگل مدام در حال آپدیت و ارائه الگوریتم‌های جدید است و دیر یا زود می‌تواند دست شما را بخواند. مثلاً همین چند سال پیش عده‌ای با ساختن لینک‌های اسپم و به دردنخور در صفحات مختلف به رتبه‌های خوبی در گوگل رسیده بودند، اما گوگل با ارائۀ الگوریتم پنگوئن این وب‌سایت‌ها را جریمه کرد و جایگاهی را که از روش‌های نادرست به دست آورده بودند از آن‌ها پس گرفت.

پس شاید چند روزی جایگاه اول گوگل را کسب کنید، اما ممکن است به همان زودی هم لو بروید و از صحنۀ وب محو شوید.

به قول شاعر: ترسم که به کعبه (رتبه اول گوگل) نرسی ای اعرابی (وبمستر) کاین ره که تو می‌روی به تُرکستان (نتایج آخر گوگل) است.

سئوی کلاه خاکستری: ما خوبیم! ولی نه همیشه

آشنایی با سئو (سئو چیست)

سئوی کلاه خاکستری به تکنیک‌هایی گفته می‌شود که با قوانین موتور جستجوی گوگل مغایرند، اما طوری اجرا می‌شوند که گوگل متوجه نشوند و نتواند سایتمان را جریمه کند. به بیان دیگر سئوی کلاه خاکستری مشابه سئوی کلاه سیاه است، اما نسبت به آن ریسک کمتری دارد.

مثلاً گاهی سئوکاران کلاه خاکستری تعداد زیادی صفحۀ جعلی در شبکه‌های اجتماعی مختلف (توئیتر، اینستاگرام، فیسبوک، لینکدین، گوگل پلاس و …) ایجاد می‌کنند و از این صفحات به سایت خودشان لینک می‌دهند. خب گوگل فعلاً نمی‌تواند تشخیص دهد که تمام این صفحات متعلق به خود شما هستند، بنابراین می‌توانید فیدبک خوبی از آن‌ها بگیرید. اما بعید هم نیست که تا چند وقت دیگر این راز هم بر ملا شود و دچار جریمۀ گوگل شوید!

توصیه من این است که تا وقتی در زمینۀ سئو حرفه‌ای نشده‌اید و با ساختار گوگل و طرز کار الگوریتم‌های آن آشنایی کاملی ندارید، از این روش استفاده نکنید. چون گاهی یک اشتباه کوچک می‌تواند سایت شما را در معرض خطر جدی قرار دهد و به آن آسیب بزند.

آیا سئو انواع مختلفی دارد؟

خب پاسخ ساده است؛ بله. سئو 2 نوع مختلف دارد که به آن‌ها سئو یا بهینه‌سازی داخلی (On-Page SEO) و سئو یا بهینه‌سازی خارجی (Off-Page SEO) می‌گوییم.

سئوی داخلی سایت چیست؟

منظور از سئوی داخلی، بهینه‌سازی صفحات داخلی سایت برای موتورهای جستجو، با هدف رسیدن به جایگاه بالا در گوگل و افزایش ترافیک سایت است. با سئوی داخلی، موتورهای جستجو به راحتی سایت شما را پیدا کرده و می‌خوانند، موضوع آن را درک می‌کنند و اگر استاندارهای لازم را داشته باشد، آن را به عنوان یک سایت مفید برای کاربران می‌شناسند.

سئوی خارجی سایت چیست؟

سئو خارجی به مجموعه فعالیت هایی گفته می شود که در خارج از وبسایت انجام می شود. در واقع هرگونه اقدامی که در خارج از سایت برای بهبود سئو سایت انجام می شود را سئو خارجی می گویند. مانند بک لینک گرفتن از سایت های دیگر، فعالیت در شبکه های اجتماعی مربوط به سایت و قرار دادن لینک آن ها در سایت هم جزو سئو خارجی محسوب می شود.

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

16 + 1 =

فهرست