با پیشرفت علم در حوزه ی it حجم زیاد داده های موجود و نیاز ضروری به سرعت و دقت بالا و همچنین وجود ساختاری منظم برای ذخیره ، یکپارچه سازی و دسترسی سریع به این اطلاعات وجود یک سیستم که بتونه این امر رو آسونتر کنه به شدت در دنیای فناوری اطلاعات احساس میشه .

پایگاه داده پاسخی بود که مهندسین کامپیوتر در سال ۱۹۶۰ به آن رسید .

آشنایی با زبان SQL و پایگاه داده ها

برای دسترسی به این اطلاعات نیاز به یک سیستم مدیریت پاییگاه داده هست . این سیستم وظیفه های فراوانی از جمله :

  • مدیریت حجم زیادی از اطلاعات و برقراری امنیت برای داده
  • افزایش سرعت دستیابی به اطلاعات
  • داشتن کنترل متمرکز روی داده ها
  • امکان تعریف و ایجاد پایگاه داده
  • امکان کنترل کارایی

حالا به تعریف چند واژه میپردازیم که در آینده با آنها زیاد سرکار دارید .

موجودیت : به هر شی یا پدیده ای که در مورد آن میخواهیم اطلاع داشته باشیم. مانند دانشجو ، کارمند و…

صفت خاصه : ویژگی جدا کننده یک موجودیت با دیگری . برای مثال یک کارمند دارای صفت خاصه (نام ، نام خانوادگی و …) هست که اونو از دیگر کارمندان جدا میکنه .

Relationship : به ارتباط بین موجودیت ها گفته میشود  مثلا ارتباط بین کارمند و مدیر .

فیلد : کوچکترین واحد داده ذخیره میباشد .

رکورد  : مجموعه ای از فیلد های مرتبط به بهم .

فایل : مجموعه ای از تمام نمونه ها یا رویداد های یک نوع رکورد .

SQL چیست ؟

SQL (structured query language) یک زبان ساخت یافته است که برای ایجاد ، تغییر و بطور کلی مدیریت پایگاه داده به کار میره و یکی از محبوب ترین زبان ها برای برنامه نویسی تحت وب در طراحی سایت است .

برای یادگیری و تمرین SQL میتوان از بانک اطلاعاتی QL-Server و Access و یا اوراکل استفاده کرد . SQL زبانی بر پایه اعلان میباشد و برعکس زبان های بیسیک و c میباشد . زبانهای توسعه یافته ی دیگر مانند PL و SQL به دنبال کامل کردن زبان به هدف ایجاد زبان برنامه نویسی با حفظ مزیت های SQL میباشد.

 

تاریخچه SQL

SQL برای اولین بار در IBM توسط Donald D. Chamberlin و Raymond F. Boyce  در اوایل دهه ۱۹۷۰ توسعه پیدا کرد . این نسخه ، در ابتدا SEQUEL (زبان جستجوی انگلیسی ساختار یافته) نامیده میشد به منظور اداره کردن و بازیابی داده های ذخیره شده در سیستم مدیریت پایگاه داده شبه ارتباطی اصلی IBM طراحی شد ، که یک گروه در آزمایشگاه تحقیقاتی IBM در شهر سن خوزه در جنوب سنفرانسیسکو در طول دهه ۱۹۷۰ اون رو گسترش دادند .

مخفف SEQUEL بعد ها به SQL تغییر کرد زیرا SEQUEL یک علامت تجاری از شرکت هواپیمایی هاوکر سیدلی بریتانیا بود . گسترش زبان SQL در طراحی سایت ، به مرور زمان بیشتر و بیشتر شد و امروزه یکی از پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی تحت وب در طراحی سایت به حساب می آید.

دستورات زبان SQL پنج دسته هستند که عبارتند از :

Date Definition Language _ DDL : زبان تعریف داده ها میباشد که با استفاده از این زبان امکان حذف و اضافه کردن یک جدول از بانک اطلاعاتی را میشه انجام داد که خوده این زبان دستورات خاص خودش رو داره که عبارتند از : Create , Alter , Drop , Create Index , Alter Index , Drop Index

Data Manipulation Language _ DML : زبان پردازش داده میباشد که با استفاده از این زبان برای تغییر جداول استفاده میشه که این زبان دارای سه دستور اصلی میباشد که عبارتند از : Insert , Update , Delete

Data Control Language _ DCL : این ویژگی دستورات مدیریت و کنترل داده ها رو بر عهده داره که کنترل داده های بانک اطلاعاتی که بیشتر در رابطه با دسترسی این داده ها به دیگر کاربران است کاربرد دارد . این ویژگی از چهار دستور اصلی پشتیبانی میکند که عبارتند از : Alter Password , Revoke , Grant , Create Synonym

Data Query Language _ DQL : این خاصیت دستورات پرس و جوی داده ها رو بر عهده داره که تنها از یک دستور به نام select تشکیل شده که بیشرین حجم کاری رو برای یک کاربر که با SQL کار میکند رو برمیگیره .  این دستور باعث گستردگی استفاده از این دستور میشه .

دسته بعد دستورات کنترلی Transaction ها میباشد که امکان مدیریت تراکنشی بانک اطلاعاتی رو برای کاربر فراهم میسازه . که از این دستورات تشکیل شده اند : Commit , Rollback , Savepoint , Set Transaction
و دسته آخر که مکمل کننده دستورات دسته قبل بودند دستورات مدیریت داده ها هستند که امکان بررسی و تحلیل عملیات داخل بانک اطلاعاتی رو فراهم میکنند و در ضمن یادتون باشه که این مدیریت رو با مدیریت بانک اطلاعاتی اشتباه نگیرید .

منبع: رایان وب نور

 

آشنایی با زبان SQL و پایگاه داده ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

نه + 4 =

فهرست